عکاسی از پوشاک

عکاسی از پوشاک

هدف اصلی از عکاسی پوشاک به تصویر کشیدن لباس، انواع پوشاک و فرآورده‌های مرتبط است که اکثرا در تبلیغات مرتبط با لباس و فراورده هایش منتشر می‌شود. امروزه این شاخه از عکاسی به دو منظور زیبایی‌شناسی و تبلیغات مورد استفاده قرار می‌گیرد که اکثرا در لوکیشین‌های نامانوس با نورپردازی‌های دراماتیک و مهیج همراه است. گاهی این شاخه از عکاسی تلاش می‌کند تا علاوه بر برجسته کردن عناصر زیبایی، نماینده فضای سیاسی و اجتماعی خود نیز باشد

در تاریخ صنعت مد و فشن، مانند هر صنعت دیگری نقاط عطفی وجود دارد که باعث پیشرفت رو به جلوی آن شده است و شاید بتوان از عکاسی مد و فشن به عنوان مهمترین و تاثیرگذارترین آن در این حوزه نام برد. عکاسی مد تاثیر زیادی در همگانی شدن مد و پیشرفت آن داشته و دارد و به نوعی شاید بتوان گفت موفقیت مد در دنیای امروز مدیون هنرمندانی است که با دوربین‌های خود و ثبت آثار و طرح‌های طراحان مد، توانسته‌اند آن‌ها را به علاقه‌مندان این حرفه معرفی کنند.

در طی سال‌های گذشته، عکاسی مد پیشرفت‌های بسیاری کرده است و توانسته با تلفیق با سایر رشته‌ها از جمله تبلیغات، نقش مهمی در موفیقیت محصولات و فروش آن‌ها داشته باشد. امروزه با عمومیت یافتن سریع عکاسی، از حرفه‌ای خصوصی به حرفه‌ای عام و انتشار سریع عکس‌ها از طریق اشتراک‌گذاری کاربران و همچنین تاثیر‌گذاری آن بر روی افراد، باعث شده تا طراحان پوشاک و برند‌های مطرح، علاقه زیادی به این موضوع نشان داده و همکاری خود را با عکاسان مد افزایش دهند. در ابتدا هنرمندان سایر رشته‌ها، عکاسی را هنر ندانسته و آنرا به دلیل شیوه باز تولیدش، مکانیکی و غیر هنری محسوب می‌کردند. اما عصر حاضر این تفکر را مردود دانسته و عکاسی به دلیل همین ظرفیتش به عنوان هنر روز برگزیده شده است.

عکاسان مد باید در نظر داشته باشند که هر نوع لباسی چه مخاطبی دارد و همچنین در چه موقعیتی پوشیده می‌شود. آن‌ها برای انجام این کار محدوده‌ای وسیع از مواد و ترکیبات آن و همچنین طیف گسترده‌ای از رنگ‌ها، نورها، الگوها و سبک‌ها را در اختیار دارند.

یکی از شاخه‌های عکاسی مد، مد بدون مانکن می‌باشد که به عکاسی لباس‌ها، بدون مدل‌ها اختصاص دارد. مد بدون مانکن هنوز قسمت مهمی از تجارت خرده‌فروشان انواع مد و استراتژی‌های فروش الکترونیکی می‌باشد. در واقع امروزه رابطه عکاس با مد مانند رابطه سوزن و نخ می باشد. هدف این ارتباط، تشویق و ترغیب مخاطب به خرید کالا یا استفاده از خدمات می‌باشد. یک عکس خوب می‌تواند به افراد در انتخاب نوع لباس، معرفی نام و نشانه‌ی کالا کمک کند، در واقع عکس می‌تواند برای مردم الگوسازی کند.
عکاسی مد نقش بسزایی در معرفی محصول و فروش بالای آن دارد و یک عکاسی خوب و هنرمندانه ‌می‌تواند این موفقیت را تا حد زیادی تضمین کند. در واقع طراحان پوشاک، جواهرات و … به هنر عکاسانی نیاز دارند تا با خلق تصاویری زیبا، پلی شوند بین طراح و مشتریان و امروزه این شیوه موثرترین استراتژی در بازاریابی پوشاک و فشن به حساب می‌آید.

TOP